זכויות ניצולי השואה

מיצוי הזכויות לניצולי השואה אינן דבר פשוט כלל. הזכויות נחלקות לזכאים לרנטה חודשית ממשרד האוצר, קצבת רנטה בריאותית ממשלת גרמניה, קצבה מקרן סעיף 2 לועדת התביעות, קצבה ממשרד האוצר ליוצאי מחנות וגטאות וכן הטבות לניצולי שואה שאינם מקבלים קצבה חודשית.

כמו כן, ניתן לקבל סיוע מגופי ארץ המוצא: רנטה ממשלת צרפת וכן סיוע לניצולי שואה מטעמה, הטבות מטעם הקרן לניצולי שואת יוצאי אוסטריה, קצבה לניצולים אזרחי רומניה, פיצוי מגרמניה עבור עבודה שלא בכפייה, פנסיה סוציאלית בגין העבודה בגטאות ועוד.

בנוסף- קיימים מענקים חד פעמיים מקרן הסיוע של ועדת התביעות, לנרדפי הנאצים ממדינות מערב אירופה, ליהודים שחיו תחת הכיבוש הנאצי במרוקו ותוניס וכן לפליטים באזורי ברית המועצות שהיו בסכנת כיבוש ולא נכבשו.

על כל אלו קיימים סוגי סיוע שונים לניצולי שואה נזקקים וכן הטבות כלליות כגון: הנחה בארנונה, בחשמל, באגרת טלביזיה,  דמי הבראה ועוד.

במסגרת זו בחרנו לפרט את הזכויות הניתנות מטעם הקרן לרווחת נפגעי השואה שהינם נגישים לניצולי השואה במובן הרחב ביותר:

הקרן לרווחת נפגעי השואה מגדירה את האנשים הזכאים לסיועה, כאלו שחיו בתקופת הכיבוש הנאצי בתקופת מלחמת העולם השנייה ושעברו תקופה זו בגטאות, מחנות ריכוז או במסתור תוך סיכון חייהם או שחיו בארצות שהיו תחת כחבושה של גרמניה הנאצית כגון: צרפת, הונגריה, רומניה, לוב, טוניס ואיטליה וסבלו מרדיפות. כמו כן, נכללים בהגדרת הניצולים אלו שברחו משטחי הכיבוש: מגרמניה אחרי 1933, מאוסטריה לאחר 1938 ומיתר הארצות מפרוץ המלחמה והכיבוש ועד  לתאריך 8.5.1945. כל אלו בתנאי שעמדו במבחן ההכנסות הרלוונטי.

תחומי הסיוע ניתנים במימונה העיקרי של ועדת התביעות ומדינת ישראל באמצעות הרשות לזכויות ניצולי השואה– משרד האוצר:

סיוע קצר מועד– 50 שעות עזרה סיעודית ביתית לאחר אשפוז או ביקור במיון לקשישים שעדיין לא מקבלים גמלת סיעוד  ולבעלי הכנסה של עד 7,671 ₪ ברוטו בחודש של עד וזאת לתקופה של חודשיים או עד קבלת גמלת הסיעוד מהמוסד לביטוח לאומי. את הבקשה ניתן למלא באמצעות העובדת הסוציאלית במחלקות בית החולים והיא מותנית בהמלצה רפואית. 

שעות סיעוד– 9 שעות עזרה של עזרה סיעודית ביתית לשבוע לקשישים הזכאים ל- 16 או 18 שעות סיעוד בשבוע מהמוסד לביטוח לאומי (150% או 168%).

מענקים אישיים– מתן החזרים כספיים המיועדים לניצולים שהכנסתם החודשית אינה עולה על 7,671 ₪ ברוטו בחודש (כולל רנטה ופנסיה מחו"ל). התוכנית כוללת החזר הכספי עד גובה של 4,000 ₪ כנגד קבלות מקוריות בנוגע להוצאות בתחומים הבאים: מכשיר שמיעה (בצרוף הוכחה כי מוצו כל זכויות הניצול במסגרת סל הבריאות וקופות החולים), טיפולי שיניים, משקפי ראייה, רכישת ציוד רפואי/ שיקומי (כולל מוצרי ספיגה), עזרים אורטופדיים (כולל תיקון הציוד וחלקי חילוף), מימון השתתפות עצמית עד לסכום של 250 ₪ לטיפול רפואי שאינו כלול בסל שירותי הבריאות (לא כולל טיפולים אלטרנטיביים או רכישת תרופות), החזר בגין תשלום לביקור עצמי במוקד לילי של קופת חולים, מנוי לחברה המעניקה שירותי משדר קרדיאלי (בהמלצת רופא), נסיעות לטיפולים אונקולוגיים ודיאליזה לחולים כרוניים.

במידה והציוד הרפואי או השיקומי נרכשו עבור הניצול אך אינן על שמו, יש לציין סיכום רפואי או המלצה רפואית המעידים על כך שאין באפשרותו לרכוש את המוצר בעצמו.

כמו כן, העברת הבקשה לקרן, מהווה אישור לקבל ולתת כל מידע אישי לכל גוף ממשלתי, ציבורי או פרטי בישראל ובחו"ל, כולל את האפשרות לקבל, לבדוק ולאמת כל מידע מהמאגר הממשלתי ומרשם האוכלוסין במשרד הפנים והמוסד לביטוח לאומי (כגון: ת"ז, שם פרטי ומשפחה, כתובת, סטאטוס משפחתי, תאריך פטירה, תאריך וארץ לידה ועוד) . 

טיפולי שיניים– השירות ניתן באמצעות רופאים מתנדבים מקרב הסתדרות רופאי השיניים, לניצולים שהכנסתם החודשית אינה עולה על 7,671 ₪ בחודש. במסגרת סל הטיפולים נכללים טיפולים משמרים (כגון: סתימות, עקירות, וטיפולי שורש) ללא תשלום וטיפולים שיקומיים בהם יחול התשלום רק על עלות החומרים והמעבדה. 

משקפי ראייה ללא תשלום– ההפניה תינתן לניצולים שהכנסתם החודשית אינה עולה על 7,671 ₪ בחודש ועל פי הזכאות. 

ניידת שיפוצים "חיים בכבוד"- הפרויקט נערך בשיתוף החברה להשבת רכוש כספי השואה ובמסגרתה משופצים דירות הניצולים ברחבי הארץ במגוון עבודות: שיפוצים כלליים, צביעה וטיח ואינסטלציה וחשמל. הסיוע מיועד לניצולים המקבלים תגמולים ממשרד האוצר (נכי רדיפות הנאצים או חוק יוצאי מחנות וגטאות) או מקבלי מקבלי רנטה חודשית מגרמניה  או קרן סעיף 2 ובתנאי שהכנסתו החודשית של הניצול אינה עולה על 5,000 ₪ ברוטו.

סיוע משפטי– הניתן בשיתוף המרכז הבינתחומי בהרצלייה ובמסגרתו יינתנו מידע, הדרכה וטיפול בנושאי ביטוח לאומי, הוצאות לפועל, דיור, חובות, קופות חולים ועוד. השירות יינתן על ידי סטודנטים למשפטים בליווי צמוד של עו"ד וללא תשלום. הסיוע יינתן במהלך חודשי שנת הלימודים האקדמית (אוקטובר- יוני). לבדיקת זכאות וקביעת פגישה יש לפנות למוקד הטלפוני של הקרן.

ניתן לקבל סיוע והדרכה בנוגע לזכאות ומילוי הטפסים ללא תשלום במסגרת הקרן.

כמו כן, קיימת האפשרות, בשל מגבלות התקציב, להעביר את הבקשה לשנת הכספים הבאה.

למידע נוסף ניתן להיכנס לאתר הקרן לרווחת נפגעי השואה או כנסו לאתרי מידע נוספים

למידע נוסף ותאום פגישת ייעוץ ללא כל התחייבות התקשרו עכשיו 1800-2000-60