תהליך השיקום

תהליך השיקום לאחר אשפוז מתמקד במטופל ומסייע לו לאמץ דרכים להתמודד עם מוגבלותו על מנת שיחזור באופן הדרגתי ועד כמה שניתן למצבו, לפני הפגיעה בתפקוד. במהלך השיקום נבנית עבור כל מטופל תוכנית אישית, אשר מתבססת על מצבו התפקודי הקודם והנוכחי (לדוגמא קשיש עצמאי שזקוק כעת לכיסא גלגלים) ולוקחת בחשבון את סביבת מגוריו (מגורים בדירה הבנויה על שתי קומות, דירת קרקע, דירה בבנין עם מעלית וכדומה).

מהלך השיקום נבנה על ידי צוות רב מקצועי הבנוי מצוות רפואי, סיעודי (אחים ואחיות), פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, מרפאים בדיבור (קלינאי תקשורת), עובדים סוציאליים, פסיכולוגיים ודיאטנים והוא מתבסס על שיקולים המשותפים לצוות אך גם לקשיש ולבני משפחתו.

מקום השיקום יותאם לצרכי המטופל ויכול להתבצע במספר מסגרות: אשפוז שיקומי (במחלקה שיקומית או במחלקה גריאטרית שיקומית), אשפוז יום, מרכז לשיקום יום, מכון ייעודי לשיקום (כגון מכון לפיזיותרפיה) או שיקום בבית המטופל במידה ותנאי מגוריו מאפשרים זאת והמטופל רוצה בכך.

קראו על: מימון האשפוז בסיוע משרד הבריאות

משך זמן השיקום אינו קבוע ותלוי במגוון גורמים כגון: רצו המטופל בשיקום ורמת שיתוף הפעולה, סוג הפגיעה, מצבו הפיזי הקודם של המטופל ומצבו הפיזי כעת, מצבו הקוגניטיבי (שכלי), קצב התקדמות הטיפול ועוד. באופן עקרוני, קיימת תקופה מינימאלית של מימון השיקום על ידי קופת חולים והיא תלויה במצבו הרפואי ובגורמים שצוינו לעיל (זאת בהתאם לחוזר מנהל רפואה 4/2009 "אמות מידה למתן טיפול שיקומי בקשישים").

למידע נוסף ותאום פגישת ייעוץ ללא כל התחייבות התקשרו עכשיו 1800-2000-60