ייפוי כוח

היות וסמכויותיו של אפוטרופוס על חיי החסוי הינן מהותיות ונרחבות, לעיתים ניתן לצמצמן למספר סמכויות בודדות בעניינים מוגדרים (כגון- ביצוע פעולות בבנק, קבלת קצבאות, קבלת דברי דואר וכדומה) וזאת ניתן לעגן במסגרת ייפוי כוח.

היתרון הגדול של ייפוי הכוח הוא שהוא ניתן לאדם המיופה, בעניינים בהם בחר הקשיש להיעזר באדם נוסף וזאת  לאחר החלטה עצמאית בנושא ובהסכמתו בלבד ואינו כפוף להחלטת בית המשפט וגורם חיצוני. מכאן, שלאור החירות של כל אחד מאיתנו למנות מיופה כוח לכל דבר ועניין, רק קשיש המסוגל להחליט בענייניו רשאי למנות מיופה כוח. לא ניתן למנות מיופה כוח בדיעבד, לקשיש שאינו כשיר  להחליט בענייניו.

ייפוי כוח לצורך פעולה רפואית: כחלק מתכנון הזקנה באופן שיגשים את רצונותיו של הקשיש, כאשר הוא לא יוכל להביע אותם, מאפשר חוק זכויות החולה למנות מיופה כוח לצורך קבלת החלטות רפואיות בעניינו.  כמו כן, קובע החוק כי עלמייפה הכוח למנות את המיופה בכתב, תוך ציון פרטיו האישיים. כמו כן, עליו להגדיר במדויק ובאופן ברור מהם הנסיבות בהם האדם יתמנה למיופה הכוח (לדוגמא- כאשר הקשיש הופך ללא כשיר להחליט החלטות עקב ביצוע ניתוח, מחלה חריפה, התקדמות מחלת אלצהיימר, צורך בהנשמה וכדומה) ומהן הפעולות שעליהן קיימת אי הסכמה לטיפול (כגון הסמכת מיופה כוח למתן אי הסכמה לביצוע החייאה, הנשמה וכדומה). ניתן להגביל את מינוי ייפוי הכוח בזמן.

למידע נוסף ותאום פגישת ייעוץ ללא כל התחייבות התקשרו עכשיו 1800-2000-60